Naudojimosi skaitmeniniu žemėlapiu instrukcija

Sukurtą vandens kelio Kaunas-Augustavas skaitmeninį žemėlapį galima naudoti tiek kompiuteryje, tiek mobiliame įrenginyje (telefone ar planšetėje).

Kompiuteryje peržiūrėti žemėlapį rekomenduojama prieš plaukimą, kai  planuojate kelionę. Didesniame ekrane matysite daugiau informacijos, galėsite nusikopijuoti reikalingas ištraukas, pasidaryti papildomus pažymėjimus ar panašiai.

Mobiliame įrenginyje žemėlapį naudojame jau plaukimo metu. Tada galite stebėti savo buvimo vietą ir matyti, ar ji sutampa su žemėlapyje nurodyta vandens kelio centrine ašimi.

Naudojimas kompiuteryje

Žemėlapio nuoroda Waterway Kaunas – Augustow. Taip pat žemėlapis patalpintas VVKD interneto svetainėje https://vvkd.lt/vandenu-keliai/interaktyvus-navigaciniai-zemelapiai/ .

Atvėrus žemėlapį matysite vandens kelią skirtingomis spalvomis priklausomai nuo to, per kokios šalies teritoriją jis eina.

Pradžioje matote visą aprėptį. Žemėlapį mažinti ar didinti galite su pelės rutuliuku: pirmyn – vaizdas pritraukiamas, atgal – vaizdas nutolinamas. Norint vaizdą perstumti, reikia žemėlapio plote paspausti kairį pelės klavišą ir neatleidžiant stumti į vieną ar kitą pusę. Tuo metu pelės žymeklis pavirs į kumščio pavidalą.

Žemėlapio apatinėje dalyje matysite du apvalius mėlyname fone skrituliukus.

Kairysis atvers GIS sluoksnių pavadinimus (Map Layers), o dešinysis – sutartinius žymėjimus (Legend).

Kairiame viršutiniame kampe matysite dar kelis įrangius. Plius arba minus ženklai atkartoja pelės rutuliuko funkciją tik fiksuotu didinimo ar mažinimo žingsniu.

Paspaudus apskritimą (GPS ženklas) žemėlapis bus pritraukiamas į Jūsų buvimo vietą (pirmą kartą bus paprašyta leisti naudoti vietos nustatymo funkciją). Paskutinis ženklas – kompasas. Jis orientuoja žemėlapį šiaurės kryptimi.

Žemutiniame kairiame kampe matysite mastelio skalę.

Mygtelėjus pele ant vandens kelio linijos, atversite nedidelę lentelę kur matysite projektinį (sausmečio) vandens gylį. Šis gylis apskaičiuotas, kai upės vandeningumas sumažėjęs iki minimumo. Tuomet vandens matavimo stotyse (kelio dalyje Lietuvoje rekomenduojamos dvi: Druskininkų VMS ir Nemajūnų VMS, o Birštono VMS jau Kauno marių įtakos zonoje) būna toks:

Druskininkų VMS  -20 cm.

Nemajūnų VMS -20  cm.

Birštono VMS 390 cm.

Realiu laiku šiuos vandens lygius galima rasti Lietuvos Hidrometeorologijos tarnybos tinklapyje hidrologinės informacijos skiltyje:  http://www.meteo.lt/lt/hidroinformacija

Paspaudus reikiamos VMS ženklą, atveriamas nedidelis langas, kur ir matysite vandens lygį. Pavyzdžiui, 2022 m. balandžio 26 d. Druskininkų VMS vandens lygis yra 130 cm. Tai reiškia, kad realus vandens lygis, lyginant su pateiktu e-žemėlapyje, yra 150 cm arba 1.5 m. Prie pateikto vandens gylio, tarkim 0,7 m, pridedame 1.5 m ir suminį gylį turime – 2.2 m.

Tikriname pagal tos VMS vandens lygi arčiau kurio esame. Jei viduryje, tai reiktų imti vidurkį tarp abiejų VMS.

 

Naudojimas mobiliame įrenginyje

Žemėlapio naudojimo mobiliame įrenginyje instrukcija.